Staff 2020-2021

 

ADMINISTRATION

Kris Cundall Principal
Matt Hanson Ass. Principal
Wes Woodward Ass. Principal/Activities Director

 

CERTIFIED STAFF

Michael Alton 8th Science
Heather Anderson Adapt. PE
Trilby Applequist 7th Math
Ben  Audevart 8th Language Arts
Mark Bedard 7th Math
Candy Bedard Business
Jere Bottgenbach 8th Science
Misty Brenden 7th Social Studies
Andrea Carroll 7th Language Arts
Jene Chollak 7th Science
Whitney Cloward Food Science
Kim Cramer 8th Language Arts/ Drama
Yolanda Delgadillo ELL
Jason Doerr PE/Health
Steve Downing Woods
Brenna Franklin Library
Stephen Gerard 7th Science
Laura Gunderson ABP
Fred Hall CBI
Mike Hansen 7th Language Arts
Matt Hanson Ass. Administrator
Stephanie Hardesty PE/Health
Genieva Hilton 8th Language Arts
Breanna Jackman 8th Language Arts
Dillon Karajanis PE/Health
Stacey  Kautzman 7th Language Arts
Jenny Ketterling 7th Language Arts
Amy Kinyon Reading Interventionist
Megan Lord 8th Social Studies
Alicia McGaha Family and Consumer Science
Britney Meduna Special Education Math
Tammy Parker Special Education L.A.
Kalista Pendleton Gifted and Talented
Courtney Patterson PE/Health
Courtney Plotts School Psychologist
Natalie Powell 7th Math
Brad Profaizer Metals
Darcie Punches 7th Language Arts
Coulson Rich ELL
Miranda Riggs 7th Math
Halli Riskus Painting
Braxton Rosette 8th Math
Candi Ruffini 8th Science
Angela Rutledge 8th Language Arts
Abbie  Showecker Drawing
Kristen Simkins Special Education L.A.
Peighton Spalding 7th Social Studies
Rudy Stevens 8th Math
JoAnn Stevens Band
Michael Swenson 8th Math
Shaz Thompson Special Education Math
Amy Wiig Nurse
Ashley Willey 7th and 8th Math      
Kelsey Wilson Choir/Guitar
Jeff Winters Woods/Metals
Nathan  Wonnacott Sculpture/Graphic Art
Samantha Worden 8th Social Studies
Stephen Wright Business

 

SPECIALISTS

Heather Anderson Adapt. PE
Sondra De La O Social Worker
Krista Eaton OT/PT
Koral Hueller Counselor
Lisa Nelson Speech Language Pathologist
Erica Stearns Counselor
Amy Wiig Nurse

 

Programs

Lisa Plant       Community Conn.

 

CUSTODIAL STAFF

Kim Casey                  Custodian
Yvonne Frydenlund          Custodian
Kathryn Hoefler                Custodian
Jesse Recla                  Custodian
Janice Swenson            Head Custodian
Keith Vesterby             Custodian

 

OFFICE STAFF/BUILDING STAFF

Mandi Bryan                   Registrar
Annie Bundy                  Secretary
Jan Clark                  Secretary
Tony Hall (Corporal) SRO
Timothy Lew  Building Tech
Dylan Romero Building Tech
Blake  Upton                  Secretary

 

PARA PROFESSIONALS

Rebecca Anderson          Para
Chris Audevart                  Para
Janine Culver           Para
Rosa Duran Arriaga Para
Panida Johnson        Para
Andrea Juarez-Tejeda   Para
Christy  Lev                 Accompanist
Janice Mann          Accommodations Para
Flor Patience                        ELL Para
Jamie Rodgers                         ISS Para
Stacey Rodgers           Para
Julie  Wilson         Para

 

LUNCH STAFF

Tracy Meats                          Cafeteria
Pearl Moon                           Cafeteria
Joanne Mortensen                  Cafeteria
Diana Nooman                      Cafeteria
Yvonne Rockey             Cafeteria Manager
Esther Shafe                          Cafeteria
Bernadette Wilson                       Cafeteria